Misyon & Vizyon

Ankara Üniversitesi’nde 1993 yılında kurulan Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM), bu alandaki ilk merkezlerden biridir. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ve kadına yönelik ayrımcılığa ve şiddete karşı akademik alanda bilgi üretmek, toplumsal eğitimi sağlamak ve üretilmiş bilgiyi topluma yaymak, amaçları arasındadır. Bu bağlamda Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı kurulan Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı (KÇ) 1996’da açıldı. Kadın Çalışmaları Anabilim dalında yapılan tezlerle de alana katkı sağlamaya çalışmaya devam etmekteyiz. 2011 yılında hem Doktora programımız açılmış hem de Üniversitemiz tarafından Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Politika Belgesi imzalanmış, aynı yıl içinde Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Destek Birimi çalışmaya başlamıştır. CTS birimi, tacize ve cinsel saldırıya uğramış tüm öğrencilere ve personele her türlü desteği (psikolojik, hukuki vb) sunmaktadır. Alanında üniversitelerdeki ilk birimdir. Fe Dergi: Feminist Eleştiri, 2009 yılında yayın hayatına başlamış akademik hakemli bir dergidir. TR Dizin’de 2011 yılından bu yana taranmaktadır. https://search.trdizin.gov.tr/tr/dergi/detay/1365/fe-dergi

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sertifika Programı’nda 2013-2020 yılları arasında 300’e yakın kişi merkezimizden sertifika aldı. Katılımcılar arasında bakanlıklarda çalışan uzmanlar, STK’larda görev yapanlar, kendini geliştirmek isteyen yetişkinler, akademisyenler ve öğrenciler yer almaktadır. Bu eğitimler sonucunda çok olumlu geri bildirimler alıyoruz. Pandemi nedeniyle üç dönem ara verdiğimiz programa 2021-2022 eğitim-öğretim güz döneminde 9 Ekim-25 Aralık 2021 tarih aralığında ilk defa çevrimiçi olarak düzenledik. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sertifika Programı’na şehir dışından katılım sağlama imkanını kolaylaştıracağı fikriyle sonraki eğitimlerde de çevrimiçi yapılması planlanıyor.

Merkezin ilk müdürü Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Ülker Gürkan’dı, hocamız emekli olunca Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Serpil Sancar müdür olarak atandı. Serpil hocanın emekliliğinden sonra atanan SBF öğretim üyesi Prof. Dr. Esra Gül Dardağan Kibar 26 Nisan 2019’da görevine başladı ancak 17 Temmuz 2020’de kendi isteğiyle emekli olarak görevinden ayrıldı. İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. S. Ruken Öztürk 23 Şubat 2021’de müdür olarak atandı.